top of page

RYWALIZACJA

DSC00731.JPG

Celem każdego zawodnika podejmującego trening w Akademia Piłki Noznej FORZA Wrocław jest podnoszenie swoich umiejętności tak, aby mógł on/ona ze swoją drużyną mierzyć się z innymi i zwyciężać. Turnieje są nieodzowną częścią naszego systemu szkolenia jednakże na każdym etapie mają inne cele i założenia. 

Możliwość rozegrania meczu z inną drużyną jest dla zawodników  swoistego rodzaju nagrodą za trud włożony w treningi i jednocześnie stanowi możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na tle innych zawodników.

Filozofia startu w turniejach i doboru odpowiednich zawodów w APN Forza Wrocław jest ściśle określona:

  1. W młodszych kategoriach wiekowych turnieje w których uczestniczymy dobierane są tak, aby po ich rozegraniu nie byli wyłaniani ani zwycięzcy, ani przegrani całych turniejów. Taki dobór zawodów zapewnia odpowiednie stymulowanie zawodnika tak, aby miał możliwość rozwijania swoich umiejętności, a nie był poddawany zbyt dużej presji i bezwzględnej rywalizacji co w konsekwencji może doprowadzić do porzucenia piłki nożnej i sportu w ogóle. Ważne zatem jest dla nas, aby zawodnik czynił indywidualne postępy, a nie wygrana drużynowa za wszelką cenę. 

  2. Takie podejście generuje dodatkową zasadę - każdy zawodnik ma możliwość rozegrania spotkania na każdej pozycji sprawdzając swoje umiejętności zarówno jako bramkarz czy zawodnik z pola. 

  3. Dzięki udziałowi w wybranych turniejach nasi zawodnicy odnoszą dodatkowe korzyści w postaci zwracania im szczególnej uwagi na poszanowanie przeciwnika, decyzji sędziego, trenera czy kolegów z zespołu. 

  4. Najmłodsze kategorie wiekowe (skrzaty i przedszkolaki) nie biorą udziału w turniejach zewnętrznych. Nie są one jeszcze gotowe emocjonalnie na rywalizację z innymi zawodnikami. Nie odbieramy im jednakże możliwości sprawdzenia się i pokazania swoich umiejętności co czynimy organizując naszym najmłodszym podopiecznym mini gry wewnętrzne oraz gry i zabawy z elementami rywalizacji, gdzie najważniejszą nagrodę stanowią oklaski rodziców oglądających zmagania swoich podopiecznych, a małe upominki otrzymują wszyscy zawodnicy. 

  5. Od kategoriach „młodzik” (11 – 12 lat) poprzez „trampkarzy” (13-14 lat) na juniorach starszych (17-18 lat) skończywszy - zawodnicy startują w rozgrywkach ligowych, gdzie zdobywają punkty do tabeli dla swojego zespołu. Taki system rozgrywek przyjął Polski Związek Piłki Nożnej. W naszym Klubie - w tych kategoriach wiekowych zwracamy szczególną uwagę na rozwój zawodnika, a wynik stawiamy na drugim miejscu.

bottom of page